Като движение скандинавският дизайн започва в началото на 20 век, смесвайки стари и нови стилове от Дания, Швеция, Исландия, Финландия и Норвегия. През 50-те години скандинавският интериорен дизайн набира популярност и в САЩ и Канада.
Скандинавският интериорен дизайн е минималистичен, използва смесица от текстури и нюанси, за да направи елегантния, модерен декор да се почувства топъл и привлекателен. Той подчертава изчистените линии, полезността и семплото обзавеждане, което е функционално, красиво и уютно.
Историята на скандинавския дизайн е дълбоко свързана с някои от най-уважаваните архитекти и дизайнери в света. Известни фигури, които са помогнали за началото на златната ера на скандинавския дизайн, включват Алвар Аалто, Олав Хауг, Арне Якобсен, Тимо Тапани Сарпанева, Пол Хенингсен, Бруно Матсон, Кааре Клинт и Борге Могенсен, сред много други.
Основни елементи в Скандинавския дизайн:
Минималистична естетика
Скромен дизайн, който следва функцията
Светли, неутрални цветове
Приглушени, тъмни нюанси, които напомнят за северните пейзажи
Проветриви пространства, изпълнени със светлина
Дървени мебели и дървени акценти
Декоративни, ефектни висящи светлини
Многофункционални и гъвкави дизайни
Плюшени дивани и тактилни дамаски
Висящи растения и пищна зеленина
Естествен текстил
Стоманени, месингови или медни акценти
Произведения на изкуството като фокусни точки в минималистично пространство
Скандинавските интериори и дизайни на мебели се отличават с бели и сиви нюанси, заедно с приглушени сини и зелени цветове. По-тъмните акценти също могат да създадат смели цветови контрасти. Други нюанси включват бежови и кремави палитри, както и приглушени кафяви цветове, тъй като тези интериори обикновено се отличават с изобилие от дървени подови настилки и мебели.
Нищо не е статично в света на дизайна. Традиционният скандинавски интериорен дизайн се е развил през годините, за да се приспособи към промените в културата и различните вкусовете. Той оказва влияние върху архитектите и интериорните дизайнери в продължение на почти век. Съчетавайки минималистична естетика с функционалност и комфорт, този стил все още е един от най-популярните днес.